Maailma avalike paikade väljakäigud suhtlevad oma klientidega läbi erinevate õpetlikke piktogrammide. Kõige olulisemaks on loomulikult pilt kriipsinimesest kleidiga ja ilma, tähistamaks ukse taga pissuaari olemasolu või selle puudumist. Leidub ka ikoone mis toovad kergendusohke ratastooli või beebi omanikele ning neile kes soovivad kasutada dušši. Mõned diagonaalis punase joonega märgid püüavad toaleti kasutajate eripärasemate vajaduste rahuldamist piirata, nagu näiteks suitsetamine, süstimine või portselanist mööbli peale jalgupidi ronimine. Üheks täiesti uueks ikooniks avalike WC'kasutajate kommunikatsioonis on pilt potil istuvast sülearvutikasutajast. Pilti läbib paraku punane triip, sest arvutikasutuseks vaikse koha otsija sünnitab massides kannatusi ning raiskab mittesihtotstarbelise tegevusega kallist ressurssi.

Uuringute järgi kasutavad paljud vaikset kohta ehk WC'd sotsiaalvõrgustiku staatuse uuendamiseks, viiendik tegeleb sõnumivahetamisega, kuid pea keegi ei räägi WC's telefoniga. Millest võib isegi aru saada, juhul kui keegi sisse ei helista. Ilmselt just sissetulevate kõnede vaoshoidmiseks saadetaksegi suhteliselt palju sms'e. Iga viies nutitelefon käib ka ise WC potis. Suurele osale neist ongi see elu viimaseks sündmuseks. Seda kõike teades on üllatav, et nutitelefone keelavaid märke leidub avalike puhkeruumide juurest hämmastavalt harva.

Kuid maailmas on hetkel vähemalt üks koht kus on WC's telefoni kasutamiseks ametlik keeld. Selleks on Dubais asuv Male ja Kultuuri klubi, kus toimub kuni selle nädala lõpuni 50 000 dollari suuruse auhinnafondiga malevõistlus.

Armeenlane Tigran Petrosjan oli kuuendas ringis vastamisi Georgia meistri Gaioz Nigalidze'ga. Mäng kulges vahelduva eduga, mille muutuste rütm langes omapäraselt kokku Nigalidze' WC külastustega. Esialgu ei osanud armeenlane kolleegi käitumist pahaks panna, aga kui WC külastused muutusid regulaarseks ja kestsid mõnikord isegi kümme minutit, informeeris Petrosjan kohtunikku oma murest. Kuigi grusiin väitis, et alati WC sama kabiini külastuse põhjused on looduslikud, leidsid kohtunikud privaatse ruumi prügikorvist toalettpaberisse mässitud telefoni. Nigalidze ei tunnistanud telefoni omaks, kuigi see oli sisse logitud grusiini Facebooki lehele ja lisaks oli avatud maleprogramm käimas oleva mängu seisuga.

Nutitelefonid on malevõistlustel keelu all juba mõnda aega. Tehnoloogilise arengu ja selle kombineerumise eest valelikkusega pole pääsu ka intellektuaalseks peetavas malekultuuris. Olukord olevat koguni nii tõsine, et rahvusvaheline maleliit FIDE on hakanud suurtel võistlustel kasutama metallidetektoreid varjatud sideseadmete avastamiseks. Telefone ja miniatuurseid raadiosaatjaid on avastatud nii sokkidest, riietusest kui kõrva kuulmiskanalist.

Petjateks on tavaliselt madalama edetabeli positsiooniga mängijad. Põhjuseks võib olla see, et tippusid jälgitakse rohkem, nende vahelejäämine on kulukam ja võib-olla mängib rolli ka arenenum moraalitunne. BBC vahendatud uudises kurdab FIDE petmisvastase komisjoni juht Juri Garrett, et probleem on muutunud häirivaks viimase kolme-nelja aasta jooksul. Tavaliselt reedetakse petmine mängija enda poolt kui muidu kesise mängu keskel tehakse järjest mitu väga tugevat käiku, mis viitab konsulteerimisele arvuti või välise abiga. Paraku on ka mängijaid, kes kasutavad keelatud abi distsiplineeritumalt ja neid on mängu mustri analüüsi abil keeruline kinni püüda.

Gaioz Nigalidze't ähvardab 3 kuni 15 aastane mängude keeld. Telefoni kasutamist mängu keelatud abina võib pidada 26 aastase grusiini elu halvimaks käiguks, mis võib lõpetada lõunamaalase seni küllaltki eduka maletaja karjääri. Kusjuures vaevalt, et ta oli esimest korda elus WC's nutitelefoniga.

Autor: Kristjan Port

Kuula Raadio 2 tehnoloogiakommentaari Portaal E-N kell 13-14