Hapuoblikas (Rumex acetosa) on mitmeaastane kahekojaline rohttaim tatraliste sugukonnast oblika perekonnast. Taim õitseb juunist augustini. Lehed sisaldavad palju oblikhapet, C-vitamiini ja rauda. Park- ja mõruained annavad taimele hapu, kergelt kibeda maitse. Eestis tavaline taim. Kasvab päris- ja looniitudel, kuid ka ranna- ja lamminiitudel, teeservadel, põõsastikes, kraavi-, jõe- ja järvekallastel.

Vana-Rooma arstid kasutasid oblikalehti vett väljutava vahendina. Eriti hinnatud oli oblikas aga 16. sajandi Inglismaal, kuna see oli üks kuningas Henry VIII lemmikuid. Omal kindlal kohal on see taim inglise ja prantsuse köögis tänapäevani. Juba keskajal panid taimetundjad tähele, et oblikas aitab ära hoida skorbuuti. Esimesed uusasukad viisid oblika Põhja-Ameerikasse ja kasvatasid seda New Englandi aedades. Sealt levis oblikas Kanadasse.

Lapimaal kasutati oblikalehti piima hapendamiseks. Seda taime peeti nii oluliseks, et igakevadise rände teekond valiti nii, et möödutaks võimalikult mitmest oblikate kasvukohast.

Hakitud lehed sobivad toorelt või keedetult suppidesse ja salatitesse. Vene köögis tehakse oblikatest pirukatäidist. Oblikalehtedega saab pehmendada liha ning neid võib kasutada marinaadides sidruni või äädika asemel.

Ravimina kasutatakse eeskätt hapuoblika lehti ja juuri. Rahvameditsiinis kasutatakse oblikamahla sappi ajava vahendina. Seda võetakse sisse 3 korda päevas, 1 supilusikatäis enne sööki. Oblikas on populaarne samuti südame orgaaniliste kahjustuste korral. Tal on haavu parandav ja verepeetust soodustav toime. Tuntud on ta ka antiseptilise vahendina. Soovitatav kasutada avitaminoosil, päraku verejooksul, värskete haavade ja angiini ravil.

Vähestes kogustes mõjub oblikas verdpuhastavalt ja soodustab seedimist. Homöopaatias kasutatakse teda külmetuste ning mao- ja soolestiku haiguste raviks. Suure oblikhappe sisalduse tõttu ei sobi hapuoblikas reumat ja artriiti põdevatele inimestele ja pikaajaliseks kasutamiseks.

Oblikaga ei maksa liialdada ka neil, kel on neerukivid või neerupuudulikkus, osteopeenia või osteoporoos. Toiduvalmistamisel peaks oblikaroogade tegemisel vältima alumiiniumnõusid. Samuti on peenralt lehti lõigates ohutum kasutada roostevaba nuga.

Juured sisaldavad parkaineid ning neist saadakse punast, lehtedest kollaseid ja rohelisi toone värvi. Hapuoblika lehtede hapu mahlaga saab linastelt ja hõbedast esemetelt ning korvidelt eemaldada rooste-, hallituse- ja tindiplekke.

Allkas: Wikipedia.org

Loe lisaks: Taimetarkus: milliseid ravimtaimi korjata mais ja juunis?

Millised taimed sobivad kõige paremini sinu tähemärgile?

5 väekat ja vitamiinirikast kevadist "supertoitu", mis võiks olla igaühe söögilaual

Karulauk - vitamiinide väest pakatav terviseturgutaja