Inimestena peame me suhestuma ja suhtlema nii teistega kui ka endaga, isegi juhul, kui me seda üldse teha ei taha või kui meile tundub, et suhtlemine ei ole meie lemmiktegevus. See on inimese arengutee üks loomulik osa, et õppida, kuidas suhteid luua nii, et need oleksid rõõmu toovad, rahulikud, ja efektiivsed viisil, nagu soovime.

Rääkides paaridest, peredest, sõprussuhetest, professionaalsetest suhetest või ka sotsiaalsetest oskustest, põhinevad need kõik täpselt ühel ja samal asjal, teisisõnu sellel, kes me oleme, mida me vajame, kuhu me läheme, mida me tahame, mida me teeme, mida me tunneme, mida me loome, mida me mõtleme ning meie oskustel kommunikeerida ja teha see kõik mõistetavaks iseendale ja teistele. Teisisõnu ei saa meie suhted olla terved ja täiuslikud, kui me ise oleme katki.
Enamasti käitume nii, nagu on õpetanud meile meie pere dünaamika - ükskõik, kas see on meid toetanud või mitte - ja nii hoiame neid käitumismustreid alateadlikult justkui mingeid pühasid ja austusväärseid tavasid.

Seetõttu ei pane me tähele, et mõned neist mustritest ja käitumismallidest, mida kasutame, pärinevad meie esivanematelt või sugulastelt, mille nemad lõid enda jaoks, et ellu jääda või hakkama saada situatsioonis, mida nemad kogesid ja ajal, mil nemad elasid. Me ei pane tähele, et see siin hetkel on meie elu ja meie vajadused, ja me ei pea lähtuma sellest, mil moel lahendasid probleeme meie vanemad ning käituma sarnaselt nendele. Alateadlikult teeme seda aga üpriski tihti.

Tervete ja täiuslike suhete loomise alge seisneb selles, et mõistame - me ise oleme vastutavad ja vabad oma otsustes. Meie teha on see, et otsused oleksid toetavad, et valikud probleemide lahendamisel oleksid õiged just tänasel hetkel - mis sellest, et need erinevad viisist, kuidas meie pered on muresid lahendanud või otsuseid teinud. Meil on õigus maailma vaadata iseenda perspektiivist, leida enda vajadused ja lõpetada käitumismustrid, mis ei toida ja toeta meid enam. Just need mustrid jälitavaid meid justkui salakütid, panevad meid kannatama ja päris tihti me ei saagi aru, miks samad sekeldused ja väljakutsed juhtuvad meiega ikka jälle ja jälle...Nagu sama reha otsas talludes tabame end ikka ja jälle töösuhetes, kus meid ei hinnata, paarissuhtes, mis panevad meid tundma alaväärsena, sõprussuhetes, kus anname rohkem kui saame....

Selle elu üks olulisemaid ülesandeid on teha otsus elada täielikult ning täisväärtuslikult. Et jõuda täisväärtusliku eluni, tuleb osata luua terveid ja täiuslikke suhteid, sest ilma nendeta ei ole ka meid, ei ole ka õnnelikku ja rahulolevat "mind ennast". Kõik suhted ja suhestumised meie ümber on kui peeglid, mis aitavad saada ühendust sisemise minaga ja see omakorda viib selleni, et suhted teistega oleksid toetavad, arendavad, kandvad.

Me küsime endalt sageli, kuidas olla hea sõber, leida hingesugulane, kuidas end kehtestada ja kuidas teha end ühtviisi arusaadavaks nii oma kallimale, oma bossile, oma emale; kuidas luua piire, kuidas lõpetada nääklemised ja tülid ja asendada need armastusega, kuidas elada väärikalt, austades ennast, kuidas tunda empaatiat, ja ennekõike kuidas elada igapäevaselt nii, et oleks tunne - minu valitud tee on õige ja ma olen elu, õnne ja armastust väärt igas elusituatsioonis. Selleks ei ole midagi lihtsamat, kui leida üles vanad ja "katkised" mõttemustrid, mis meid erinevates suhetes saadavad ja muuta need arendavaks, edasiviivaks ja rahuldust toovateks. Lihtne, kas pole?

Autor: Maria Ros, kehatöö- ja psühhoterapeut, grupidünaamika juht, maia indiaanlaste traditsioonide õpetaja, Eestit armastav mehhiklanna

Maria Rosi kursus, kus imedel on lubatud sündida, toimub 12.-14. augustil Hundiallika Keskuses Lõuna-Eestis. Kursuse kohta rohkem infot saab lugeda SIIT.