Kodukandi pühapaiga ülesleidmisel saate abiks võtta eelmisel aastal ilmunud raamatu "Pühapaikade teejuht". Mina ise ootan teid pühapäeva hommikul kell 12.00 Taevaskoja parklas, et saaksime üheskoos suunduda sini-must-valgete lippudega Taevaskotta, kus pühitseme riigi sünnipäeva auks lipud püha Emalätte veega. Anname üheskoos vande, et seisame jätkuvalt oma maa ja rahva eest, austame esivanemate pärandatud väärtusi ja teadmisi ning oleme ustavad oma riigile ja rahvale.

Olgu teile teada, et 1884. aasta 5. juunil pühitsesid Eesti Üliõpilaste Seltsi liikmed esimese sini-must-valge lipu Pühajärve ääres selle püha veega. "Taara vaim, kes Eesti rahvast senini kõigest viletsusest hoolimata elul on hoidnud, olgu silmapilgul ja ka edaspidi meie kaitsjaks," ütles toona EÜSi esimees Peeter Hellat, pühitsedes lipu Taara nimel eesti rahvale.

EÜS taaspühitses Eesti lipu 1994. aasta 4. juunil Pühajärve ääres.

Olulisi hetki on hiites olnud teisigi. 3. mail 1930 kogunes Jõhvi külje all asuvasse Tammiku hiide Jüriöö ülestõusu aastapäeva tähistama 2000 inimest. 1936. aastal aga liikus Väike-Maarja, Kiltsi, Avispea, Raeküla, Kurtna, Äntu ja palju teiste kohtade rahvas „jalgsi, jalgratastel, vankritel, autodel ja omnibustel" Ebavere mäele, kus süüdati võidutuli.

Oleme oma esivanemate tavade väärikad jätkajad! Igaüks meist saab oma maa ja rahva heaks midagi teha!

Autor: Tiit Kaasik, virulane